Повечето жени, в някакъв момент от живота си са се борили с наднормено тегло, а други цял живот. Сигурно сте пробвали някои от известните диети, като „Зоната“ „Червенкова“, „Кето хранене“, „90 дневна диета“ и други, а може би сте ги пробвали всички…
Неравностойна е битката с кантара, той е само един, а килограмите много…
В тази статия искам да разгледаме темата с телесното тегло и проблемите (физически и психически), които често вървят в комплект с процеса на корекция на фигурата.
Живеем във свят, в който външността е нашата визитна картична. Да, всички сме чували „Важна е вътрешната красота“, „… И така си симпатична“, „Никой не идва на среща с кантара“ и т.н.
Но сме чували и „Вземи тези два стола и седни до мен“, „Сигурно любимото ти място е кухнята“,
„Не ти е бавен метаболизмът, бърза си с вилицата“.
Още в тийнейджърската криза, чията основна задача е младежът да „извоюва“ своята независимост, да се социализира и развие своята сексуалност, се формира и представата за собствения образ, като способ за създаване на връзка с околните. Може би там е и един от определящите периоди за отключване на хранително разстройство. Както, разбира се, и други житейски кризи или механизми за наказание и награждаване.
Когато усещаш, че губиш контрол над случващите се неща, умело обръщаш този контрол към себе си, като се подлагаш на различни лишения и изтезания, захранван от идеята, че по-слабата фигура, ще ти даде това, което ти липсва. Често не умеем да контролираме емоциите си и декомпенсираме с храненето си. Само, че контролът е изморителна дейност и понякога и най-твърдата черупка се пропуква и докато се осъзнаем сме опразнили два от „забранените“ рафтове в хладилника, и „О, изненада“ – идва чувството на вина тип – „Аз с една диета не мога да се справя, та с живота си ли“. Издънката вече е факт, а сега? Трябва всичко погълнато да излезе възможно най- бързо! Повръщане? Лаксативи? Или тренировка във фитнеса до припадък. Казват, че чувството да се освободиш от погълнатата грешна храна било като сексуален оргазъм. Истинско задоволство поне веднъж, но за малко.
Хранителнителното разстройство е състояние, при което се наблюдават тежки нарушения в поведението на хранене, както и свързаните с това мисли и емоции. Хората обикновено са прекомерно ангажирани с храната и телесното си тегло. Състоянието често е коморбидно и се среща заедно със разстройства от тревожния спектър, като генерализирана тревожност, депресия, ПА (паник атаки), ОКР (обсесивно компулсивно разстройство) или злоупотреба с алкохол и ПАВ (психоактивни вещества).
Ето и основните видове хранителни разстройства, както и с какво се характеризират те:
Анорексия – Anorexia nervosa
Анорексията е вид хранително разстройство, което се характеризира с силен ирационален страх от напълняване, изкривени възприятия за тялото и телесното тегло, както и поднормено тегло в общия случай. За наличие на анорексия се счита тегло, което е с повече от 15% по-ниско от стандартното здравословно за ръста на индивида или индекс на телесна маса под 18,5 според СЗО.
Хората с анорексия са свръхангажирани с телесното си тегло и фигурата, като стремежът им да постигнат желаните показатели, може да бъде животозастрашаващ. За да предотвратят покачване на килограми, или за да продължат да губят такива към целта си, хората с този вид разстройство са способни да подложат себе си на изключителни строги рестрикции, като ограничаването на цели групи храни, до пълен отказ от прием на храна. Съпътстват ги обсесии за качени килограми и компулсивно измерване на тегло.
Макар че е по-характерно за другите видове хранителни разстройства, и при Анорексия невроза също може да присъства злоупотреба с лаксативи, диуретици, спортна активност и компулсивно повръщане. Анорексията често не е само следствие на проблеми с външния вид, а по-скоро на емоционални травми. Както написах и някъде по-нагоре в текста, когато не можем да наложим контрол в аспекти от живота си, правим това с тялото си.
Физически симптоми
- Екстремна загуба на килограми
- Слаба и нездравословна фигура;
- Умора;
- Безсъние;
- Световъртеж и припадъци;
- Синкаво обезцветяване на пръстите;
- Изтъняла коса, която се накъсва и пада;
- Липса на менструация при жените;
- Запек и болки в корема;
- Суха или жълтеникава кожа;
- Непоносимост към студ;
- Неправилен сърдечен ритъм;
- Ниско кръвно налягане;
- Дехидратация;
- Подути пръсти на ръцете и краката;
Емоционални и поведенчески симптоми
- Силно ограничаване приема на храна чрез диети и гладуване;
- Прекомерна физическа активност и упражнения;
- Често пропускане на хранене или пълен отказ от консумацията на храна за деня;
- Консумирането на определен вид „безопасни“ храни, които често са с ниско съдържание на калории и мазнини;
- Прием на твърда храна или изпълнението на хранителни ритуали, като изплюване на храната след сдъвкване;
- Отказ от консумация на храна на публични места;
- Тревожност и депресия
- Чести лъжи за количеството консумирана храна;
- Силен страх от наддаване на килограми, който се изразява в многократно претегляне и измерване на тялото;
- Често оглеждане в огледалото и констатиране на недостатъци;
- Оплаквания за наличие на наднормено тегло, дори когато то е поднормено;
- Равнодушно настроение, с липса на емоции;
- Социално дистанциране;
- Раздразнителност;
- Намален интерес към сексуална активност;
Булимия нервоза – Bulimia nervosa
Булимията е хранително разстройство, което се характеризира с повтарящи се пристъпи на преяждане, последвани от повръщане, употреба на лаксативи, диуретици или свръхинтензивни тренировки. Както при Анорексията, тук също присъства ирационален страх от покачване на теглото. Разликата е, че тук силния контрол наложен към отказ от храна, се редува с периоди на обилно преяждане (често със силно калорична храна). Обикновено хората, страдащи от Булимия имат или са имали наднормено тегло, което дълго време са опитвали да коригират, като в следствие на това, въпросът с фигурата се превръща в невротична фиксация. Освен всичко друго, хората, страдащи от булимия, обикновено се хранят компулсивно, приемайки това като вълнуващо бягство от болезнени проблеми в живота.
Някъде бях чела „да преглътнеш/изядеш емоциите си“, „да запълниш празнината“ или „да си тежиш на мястото“. Всички сме чували, че когато сме тъжни малко сладко ще помогне и това си има своето биологично обяснение, шоколадът е една от храните, които стимулира производството на серотонин – спряган като хормонът на щастието. Формулата изглежда чудесна, хапваш и всичко ти минава, но, за съжаление, в реалността не се получава точно така, удоволственият момент бързо бива заменен с чувство на вина и самосъжаление. Страдащите са наясно, че начинът им на хранене не е правилен, наблюдават се повтарящи се опити за спазване на различни диети и строги режими, които водят и до дефицити на микроелементи и витамини, хормонални нарушения и промени във външния вид.
Физически симптоми
- Компулсивно повръщане и злоупотреба с лаксативи и диуретици
- Колебание в килограмите
- Умора;
- Безсъние;
- Обезцветяване на пръстите, наранена или загрубяла кожа на пръстите;
- Изтъняла коса, която се накъсва и пада;
- Промени в хормоналния баланс;
- Запек и болки в корема;
- Непоносимост към студ;
- Неправилен сърдечен ритъм;
- Ниско кръвно налягане;
- Дехидратация/ задържане на течности
- Нарушен емайл на зъбите
- Гастроезофагеален рефлукс
- Метеоризъм
- Язвени колити и др.
- Хипо/хипергликемични пристъпи
- Бактериални инфекции на устната кухина
Емоционални и поведенчески симптоми
- Силно ограничаване приема на храна чрез диети и гладуване/ преяждане
- Прекомерна физическа активност и упражнения;
- Прием на твърда храна или изпълнението на хранителни ритуали, като изплюване на храната след сдъвкване, повръщане, самонараняване;
- Отказ от консумация на храна на публични места;
- Силен страх от наддаване на килограми, който се изразява в многократно претегляне и измерване на тялото;
- Ирационална преценка за външния вид.
- Често оглеждане в огледалото и констатиране на недостатъци;
- Оплаквания за наличие на наднормено тегло
- Амбивалентно емоционално състояние, вариращо в двете крайности
- Социално дистанциране;
- Раздразнителност;
- Намален интерес към сексуална активност;
- Ниско самочувствие, срам от външния вид
- Чувство на вина и несправяне
- Тревожност и депресия
Oрторексия невроза- Orthorexia nervosa
Орторексията е хранително разстройство, което се характеризира с обсесивно желание за здравословно и био екологично хранене. Компулсивно придържане към здравословен начин на живот и хранене, както и стриктно спазване на всички правила по избиране на най-правилната храна. Наглед този вид хранене не изглежда опасен, дори е странно, че се нарежда след Булимия и Анорексия, но и това има своето обяснение. Предвид масовата дезинформация, която цари в интернет, е много трудно човек да отсее, кое наистина е вярно и кое не. Ето така примерно един орторексик днес би могъл да прочете статия, в която описват вредата от краставиците и пестицидите, с които са напоени корите им, което да го откаже да консумира този вид зеленчук. Последвано от изключването на цели групи храни „заклеймени“ като вредни. Както често казвам на клиентите с които работя, никоя крайност не е добра! Системното лишаване на огранизма от важни нутриенти, може да доведе до създаването на трайни проблеми в организма. Хранителните ограничения, могат да отделят човек от социалната му среда, тъй като той често изпитва съмнения в качеството на предлаганата храна, която не е избрана и приготвена от него. Както при предходните две хранителни разстройства, тук също може да има отказ от храна (по-добре да стоя гладен/а, от колко да ям отрова) или поради невъзможност за набавяне на „специалната“ храна, консумиране на такава, която не отговаря на критериите, последвано от силно чувство на вина и страх и обсесия за освобождаване от нея.
Физически симптоми
- Раздразнителност
- Умора;
- Безсъние;
- Промени в хормоналния баланс;
- Запек и болки в корема;
- Неправилен сърдечен ритъм;
- Ниско кръвно налягане;
- Дехидратация/ задържане на течности
- Хипо/хипергликемични пристъпи
- Дефицит на витамини, есенциални мастни киселини, протеини и др.
- Чупливи нокти, изтъняла коса, косопад
- Прекомерна употреба на пробиотици и билки
- Намалена жизнена активност
Емоционални и поведенчески симптоми
- Обсесивно спазване на определен хранителен режим
- Консумиране само на определени групи храни
- Натрапливи мисли за храна
- Отказ от консумация на храна на публични места;
- Амбивалентно емоционално състояние, вариращо в двете крайности
- Социално дистанциране;
- Раздразнителност;
- Намален интерес към сексуална активност;
- Чувство за неразбиране от обкръжението
- Депресия
- Здравна тревожност
Хиперфагия- разстройство на преяждането
Почти всеки човек понякога преяжда, но при това хранително разстройство говорим за изграден механизъм за справяне с проблемите или така нареченото емоционално хранене. Прекомерният прием на храна се проявява като компесаторен механизъм за освобождаване от натрупаното напрежение. Хроничният стрес и високите нива на Кортизол (стресов хормон), подтискат секретирането на Грелин (хормон отговорен за чувството на ситост), което носи чувство на постоянен „вълчи“ глад. Променят се нивата на Естроген и Прогестерон (при дамите), което също води със себе си допълнителни проблеми, тях ще опиша по подробно във физически и психически симптоми. Неконтролируемото системно преяждане също е включено в МКБ. Хората, страдащи от Хиперфагия са способни да погълнат огромни количества храна в кратък период от време, до появата на физически симптоми като силни болки в корема, повръщане, хипергликемичен пристъп (рязко вдигане на кръвната захар) и др. Според експертни проучвания, Хиперфагията е най-често срещаното хранително разстройство.
Физически симптоми
- Влошено здравословно състояние
- Умора;
- Безсъние;
- Промени в хормоналния баланс;
- Запек/диария и болки в корема;
- Учестен пулс;
- Задържане на течности
- Хипергликемични пристъпи
- Опасност от развиване на:
- Диабет
- Инсулинова резистентност
- СПКЯ (при дамите)
- Хипертония
- Висок холестерол
- Сърдечно съдови заболявания
Емоционални и поведенчески симптоми
- Безконтролно, бързо приемане на огромни количества храна за кратък период от време.
- Намалени социални контакти
- Чувство на срам и вина
- Самосъжаление
- Занижена самооценка
- Тъга и апатия
- Депресия
- Липса на адаптивни механизми за справяне с проблемите
- Натрапливи мисли за храна
- Амбивалентно емоционално състояние, вариращо в двете крайности
- Социално дистанциране;
- Раздразнителност;
- Намален интерес към сексуална активност;
Пика
Пика е по-рядко срещано хранително разстройство, което се характеризира с ядене на неща, които не се квалифицират като храна. Страдащите от Пика изпитват нужда да се хранят с вещества, кото нямат хранителен състав като: лед, мръсотия, пръст, креда, сапун, хартия, коса, кърпа, вълна, камъчета, перилен препарат или плат. Пика е характерна при малките децата в процеса им на израстване и опознаване на света, хора с умствени увреждания, в по-редки случаи при тийнейджъри и възрастни.
Синдром на нощното хранене
Случвало ли ви се е да се събудите посреднощ с точно определена мисъл за храна, най-често нещо сладко. Обичайно калориите, които не приемем през деня, наваксваме компесаторно вечерта. Организмът е умна машина и системното му подлагане на калориен дефицит го кара да търси нови и иновативни механизми, с които да ни накара да наваксаме пропуснатото, та дори и да заделим запас за други екстремни периоди. Може би се чудите защо точно вечер в късните часове, защото тогава психиката и физиката са изтощени и съответно съзнателните защити са отслабени, което дава възможност да се прокрадне мисълта „само една хапка“ до „кога изядох всичко това…“ В крайна сметка, ако прекалено дълго се подлагаме на лишения и небалансирана диета, освен, че ефекта на отслабването ще спре, съществува и реална възможност за появата на така неприятният „Йо-Йо“ ефект.
Дефицит на серотонин, като фактор спомагащ за отключването на хранително разстройство
90% от серотонина в организма ни се синтезира в червата, затова не е учудващо, че храната, която приемаме, влияе върху начина, по който се чувстваме.
Дефицитът на този хормон се явява една основна част от пъзела на хранителните разстройства. Серотонинът се синтезира в тялото от триптофан – аминокиселина, която се съдържа в различни продукти като – телешко, пуешко месо, яйца, ядки, сирене и други. Триптофанът първо се конвертира в 5-HTP (пет хидрокси триптофан), а от там в серотонин. Когато спазваме диета бедна на триптофан, тялото не може да произведе 5- НТP, съответно намалява и нивото на серотонина. Освен това, стресът, хроничната умора, прекомерната употреба на кафе, алкохол и цигари също намалят неговите стойности, като карат организма автоматично да ни да се насочи към познатия начин за набавяне на удоволствие и енергия, а именно бързите въглехидрати. Липсата на серотонин, може да доведе до тревожност, депресия и апатия.
В крайна сметка резултатът е добре познатото усещане а именно – дебели и нещастни…
Хранителното разстройство е симптом, а всеки такъв си има функция. Когато намерим каква функция изпълнява той в живота ни, какви дефицити запълва, ще разберем и как да се справим с него. Правилното хранене и преработването на емоционалните травми, които стоят отзад са билетът за щастлив живот. Само трябва да хванем влака на промяната.